فندر اسکله چیست؟

فندر اسکله :

  • ضربه گیرهای لاستیکی یا چوبی در انواع مختلف که در اسکله‌ها در محل برخورد شناور و اسکله بکار می‌رود را اصطلاحاٌ فندر (ضربه گیر) میگویند.

از صدمه به آنها در محل تماس جلوگیری کند. برخی از انواع فندرها قابلیت استفاده در قالب بدنه شناورها و کشتی‌ها را نیز دارا می‌باشند.فندر یا ضربه گیر موجب می شود تا از برخورد مستقیم دو جسم صلب جلوگیری کند.فندر ها ممکن است روی کشتی،روی اسکله،پانتون،لنج و.. نصب شوند.در گذشته فندرها بصورت طنابهای بافته شده استفاده میشد اما امروزه از جنس لاستیک با پوشش چند لایه و با بافت نخ در لایه های فندر استفاده شود.گونه های مختلف فندر مثل :فندرV،فندرD،فندر استوانه ای فندر شاکسل و…

PNEUMATIC RUBBER FENDER :

این نوع فندر سه لایه بوده که لایه بیرونی از جنس لاستیک است،لایه ریسمانی تایر و لایه لاستیکی ابتدایی است.این فندر یصورت مشبک و ساده موجود است.دارای فلنج یا حلقه بکسل است.یک ورودی هوا دارد که از ۰٫۵ تا ۵۰ بار را میتواند تحمل کند.درحال حاضر ۸۰ Kpa آن نیز در دسترس است.معمولاٌ روی لایه بیرونی تایرهایی قرار می دهند تا در صورت ترکیدن بر اثر فشار بر لایه بیرونی کشتی آسیب نخورد.این زنجیرها با بازوهایی به هم وصل شده اند و در هنگام ترکیدن از شوت شدن لایه ها جلوگیری میکند.

فندر یک واژه ی لاتین است و معانی مختلفی دارد که بصورت خلاصه برخی ازین معانی در زیر نوشته شده است:

سپر
shieldbumperfenderbufferbucklertarge
گلگیر
fendermudguardsplash guard
حایل
fenderbecket
پیش بخاری
andironfender
ضربه گیر
fender
اما آنچه مد نظر است به معنی ضربه گیر می باشد.ضربه گیر در صنایع مختلف نظیر لاستیک سازی،خودرو سازی،صنایع نفت،گاز پتروشیمی و بالاخص کشتیرانی کاربردهای فراوان دارد.آنچه که در صنایع دریانوردی و کشتیرانی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد انواع مختلف فندرهاست که بصورت خلاصه اشاره ای به آن خواهیم کرد.
بیشترین استفاده ایی که از فندر ها میشود در اسکله بنادر کشور است که فندر نوع  SUC  و فندر V میباشد.
SS SUC ابعاد مختلفی دارد که بسته به نوع بندر،کشتی هایی که در آن بندر پهلوگیری میکنند وحتی آبخور بنادر ابعاد متفاوتی به خود اختصاص میدهد برای مثال تصویر زیر نمونه ای ازین فندر است:

تمامی مراحل ساخت این نوع از فندر ها از ساخت قالب ها تا اجرا و نگهداری پس از نصب توسط شرکت صدرا صنعت با بهره گیری از تجارب مهندسین مجرب انجام میگیرد.مراحلی از قبیل لاستیک سازی،ساخت زنجیر،ساخت پد،ساخت متعلقات فندر و… تماماٌ با استفاده های از تکنولوژی روز دنیا ساخته و پرداخته شده تا تلرانس خطای انسانی به صفر میل کند.
فندر نوع ۱۲۵۰  SUC
متعلقات نصب فندر SS SUC 1250: